לקיחת משכנתא לטובת נכס מכונס

לקיחת משכנתא לטובת נכס מכונס

לקיחת משכנתא לטובת נכס מכונס

החלטתם לקנות דירה מכונס נכסים ולשלם חלק מהסכום באמצעות משכנתא? הגעתם לכתבה הנכונה. ראשית נענה על שאלה בסיסית - מה זה כונס נכסים? כונס נכסים הוא עורך דין או רואה חשבון שרשם ההוצאה לפועל או בית משפט ממנה למכור נכס מוחרם שבעליו אינו עומד בתשלום חוב. לאחר שתתרשמו מההיצע הרלוונטי של דירות מכונס, למשל בעיתון או אתר אינטרנט עם מאגר דירות מכונס נכסים העומדות למכירה, תוכלו להגיש הצעה במכרז עבור דירה שבה אתם מעוניינים.

 

לקיחת משכנתא לטובת נכס מכונס דומה מאוד ללקיחת משכנתא לטובת נכס הנקנה בשוק הפרטי. ובכל זאת, לצד ההזדמנות הגדולה הטמונה בעסקה, לא תמיד הבנק ירצה להעניק את המשכנתא לרכישה, ואם כן יסכים להעניקה – הריביות עשויות להיות גבוהות יותר והתהליך עלול להיות סבוך יותר ביחס ללקיחת משכנתא רגילה. הדבר נובע מכמה סיכונים ייחודיים לרכישת דירות מכונס נכסים:

 

  • בעת הגשת ההצעה למכרז, כל מגיש צריך לשלם סכום השווה ל-10% ממחיר הצעתו, והפיקדון עשוי שלא להיות נזיל משך פרק זמן בלתי מבוטל. לאחר שהכונס יודיע על זהות הזוכה - הפיקדון יוחזר לכל המציעים שלא זכו בנכס, ואולם אם הזוכה יחליט שלא לרכוש את הנכס – הוא יאבד את סכום הפיקדון.

 

  • תהליכי הוצאה לפועל כרוכים בבירוקרטיה רבה, ולעתים אדם שזכה במכרז וכבר לקח משכנתא – יצטרך להמשיך לשלם אותה עד שהנכס ״ישוחרר״ לשימושו. במצב כזה ניתן לקחת הלוואה משלימה שתוחזר תוך זמן קצר.

 

  • הבעלים המקורי של הנכס יוכל לפתע למצוא דרך לשלם את חובותיו ולהחזיר את הנכס לרשותו. במצב כזה הזוכה במכרז יכול למצוא עצמו ללא הנכס, אבל עם משכנתא.

 

  • בשונה מעסקאות רגילות, קניית דירה מכונס נכסים אינה נהנית משקיפות מלאה, ובסופו של דבר ייתכן שתירכש דירה ששוויה נמוך מאוד ביחס לסכום בו נקנתה, ושבוצעו בה לאורך השנים שינויים שהופכים את הנכס לשונה ממה שמפורט ״על הנייר״. נתונים אלה יכולים להקשות על קבלת משכנתא.

 

 

לסיכום, כדי ליהנות מיתרונות ההזדמנות הגדולה שברכישת דירה מכונס נכסים תוך מזעור הסכנות שבדבר, מומלץ לבצע את תהליך לקיחת המשכנתא בסיוע יועץ מומחה בתחום המשכנתאות לדירות מכונס נכסים.

גלול למעלה